A napelemes rendszerek körülbelül az elmúlt évtizedekben váltak igazán népszerűvé, hiszen a modern társadalmak egyre inkább az újrahasznosítható energiaforrások felé fordulnak. A napenergia hasznosítása révén környezetbarát megoldásokat valósíthatunk meg és hosszú távon gazdaságosabbá tehetjük az energiaellátásunkat is, valamint csökkenteni tudjuk a fosszilis energiahordozók használatát.
Ezek a berendezések a napfény energiáját használják fel áram előállítására, amit azután többféleképpen is hasznosíthatunk. Léteznek olyan rendszerek, amelyek közvetlenül táplálnak elektromos berendezéseket, így csak akkor hasznosak, amikor értékelhető módon süt a nap.
Vannak olyan napelemek, melyek az elektromos hálózatba táplálják vissza az áramot. Ez Magyarországon betiltásra került, mivel az áram infrastruktúra nincs felkészülve arra, hogy tömegek éljenek ezzel a lehetőséggel.
Áthidaló megoldásként dolgozták ki annak a metodikáját, hogy a napközben megtermelt áramot le lehessen tárolni akár hosszabb időre is. Ilyen esetben nappal a rendszer feltölti az akkumulátorokat, majd közvetlenül ellátja az elektromos berendezéseket árammal, éjszaka pedig, napsütés hiányában a tárolók gondoskodnak a készülékek működéséről.
Napelemes rendszerek típusai
A napelemes rendszereknek többféle típusa létezik, amelyek különböző alkalmazási területeken érvényesülnek leginkább. Az egyik leggyakoribb a kristályos szilícium változat. Ezen belül is kétféle terjedt el: a monokristályos és a polikristályos napelemek. Előbbi ugyan drágább, de hatékonyabb, utóbbi viszont megfizethetőbb, de kevesebb energiát tud előállítani.
Léteznek még úgynevezett vékonyfilm napelemek, melyek rendkívül vékony réteggel rendelkeznek, ezáltal rugalmasabbak. Egyetlen hátrányuk, hogy kevésbé hatékonyak, mint a normál, kristályos verziók.
A napenergia hasznosításának legfontosabb előnye, hogy megújuló, ennek köszönhetően kimeríthetetlen energiaforrásnak számít. Használata jelentősen csökkenti a szén-dioxid kibocsátást, amely hozzájárul az éghajlatváltozás lassításához. A napelemek telepítése hosszú távon gazdaságos befektetés, mivel a rendszerek karbantartási költsége alacsony, és az energia ára jelentősen csökken.