A szauna évezredes hagyománya mélyen gyökerezik az emberi kultúrában, főleg a skandináv országokban. Lényegében egy életmód szimbóluma, mely egyesíti a testi és lelki felfrissülést. Manapság egyre többen döntenek úgy, hogy otthonukban is szeretnének élvezni egy ilyen luxust.
De hogyan is fogjunk hozzá egy szauna építéséhez?
Mielőtt belevágnánk az építkezésbe, elengedhetetlen egy alapos terv kidolgozása. Először is, határozzuk meg a szauna méretét és elhelyezkedését. Egy átlagos családi szauna általában 3-6 személy befogadására alkalmas, ami körülbelül 6-12 négyzetméteres alapterületet jelent. Az elhelyezésnél vegyük figyelembe a meglévő vízvezeték- és elektromos hálózatot, valamint a szellőzési lehetőségeket.
A következő teendő a szauna típusának kiválasztása. A hagyományos finn szauna száraz levegővel és magas hőmérséklettel működik, míg az infraszauna alacsonyabb hőfokon, de mélyebbre hatoló hőhatással rendelkezik. Mindkét típusnak meg vannak a maga előnyei, így érdemes alaposan átgondolni, melyik illik jobban az életstílusunkhoz és igényeinkhez.
A szauna építésénél használt anyagok kiválasztása lényeges a hosszú élettartam és a kellemes környezet szempontjából. A falak és padok esetében a legelterjedtebb választás a cédrus, a nyárfa vagy a rezgő nyár. Az említett fafajták kiválóan bírják a magas hőmérsékletet és páratartalmat, emellett kellemes illatot árasztanak. A padlózatnál meghatározó a vízálló és csúszásmentes anyagok alkalmazása, erre a célra speciális kerámiaburkolatok vagy kezelt fapadlók a legideálisabbak. Az ajtó anyagának kiválasztásánál is célszerű figyelembe venni a hőállóságot és a szigetelést, jellemzően edzett üvegből vagy hőálló fából vannak.
A szauna lelke kétségkívül a kályha, ami lehet elektromos, fa- vagy gáztüzelésű. Az elektromos kályhák népszerűek egyszerű használatuk és tisztaságuk miatt, míg a fatüzelésűek autentikusabb élményt nyújtanak, de több odafigyelést igényelnek. A kályha méretét a szauna térfogatához szükséges igazítani, hogy optimális teljesítményt érjünk el.
A kövek kiválasztása is fontos része a folyamatnak. A vulkanikus eredetű, nagy hőtároló képességű kövek a legjobbak erre a célra. Ezek biztosítják a megfelelő hőeloszlást és a gőz előállításához szükséges felületet.
A megfelelő szigetelés ugyancsak elengedhetetlen a szauna hatékony működéséhez. A falakhoz és a tetőkhöz többféle hőálló anyagokat, ilyen mondjuk az ásványgyapot. A jó szigetelés csökkenti az energiafelhasználást és segít fenntartani az egyenletes hőmérsékletet.
A szellőzés szintén kritikus fontosságú…
Egy jól megtervezett szellőzőrendszer friss levegőt juttat be a kályha közelébe, és a használt, párás levegőt a helyiség felső részén vezeti ki. Ez nagyban javítja a komfortérzetet, de segít megelőzni a penészesedést és más nedvességgel kapcsolatos problémákat is.
A megfelelő világítás kulcsfontosságú a relaxáló környezet kialakításában. Általában lágy, közvetett fényforrásokat tesznek a belső részre, melyek ellenállnak a magas hőmérsékletnek és páratartalomnak. LED szalagok vagy speciális szauna lámpák is kiválóak erre a célra. A kiegészítők tovább fokozhatják az élményt. Egy beépített audio rendszer relaxáló zenét szolgáltathat, míg az aromaterápiás adagolók kellemes illatokkal tölthetik meg a teret. Ne feledkezzünk meg a praktikus elemekről sem, mint a törölközőtartók vagy a víztároló edény a kályhára öntéshez.
Az szauna építés folyamata a alapozással kezdődik, amennyiben különálló szaunát építünk. Beltéri szauna tekintetében a meglévő padló megfelelő előkészítése és szigetelése az első lépés. Ezután következik a falak felhúzása, ügyelve a precíz illesztésekre. A tető kialakításánál lényeges a lejtés, hogy a vizet megfelelően elvezethessük. A belső burkolatok felhelyezése után kerülhet sor a kályha és a padok beépítésére. Az elektromos munkákat és a szellőzőrendszer kialakítását szakemberre érdemes bízni a biztonság érdekében.
A szauna elkészülte után végezzünk néhány próbafűtést. Ez segít kiszárítani az esetlegesen bent maradt nedvességet, és lehetőséget ad az esetleges problémák észlelésére és kijavítására.