A konyha központi helyisége egy lakásnak, a sütések, főzések, sokszor még a közös étkezések is itt zajlanak, ha egy házban nincs ebédlő. A konyhában jellemzően még vendégeket is fogadhatunk, tehát mutatósan kell kialakítanunk. A konyhai eszközöket is igyekezzünk úgy elrendezni, hogy minden könnyen elérhető legyen, a tányérokhoz, edényekhez és evőeszközökhöz is férjünk hozzá gond nélkül. Ügyeljünk arra, hogy a konyhai környezetet rendezetté tegyük, hiszen a család így érezheti jól magát a helyiségben.
Az apróságokat, evőeszközöket, késeket a fiókokban átláthatóan tároljuk, hogy amikor szükség van rájuk, gyorsan elővehessük. Ma már számos evőeszköztartó közül válogathatunk, a gyártók formában és színben egyaránt sokfélét alkottak, válasszunk olyat, ami trendi és stíusában is illik a konyha kialakításához. Az éles késeket nem érdemes a tompák között tartani, mivel az veszélyes lehet, hiszen ha hirtelen benyúlunk a fiókba, véletlenül megvághatjuk magunkat, ráadásul így a gyerekek is elérhetik.
Az éles kések tárolására külön kaphatóak tárolók, amelyekben biztonságban tarthatjuk őket, legyen szó akár kisebb vagy nagyobb típusról. A kések karbantartásáról se feledkezzünk meg, élező eszközök segítségével hoszzú ideig élesen tarthatóak, de ezt meghatározza az ideális tárolás is. Mágneses és fából készült késtartók közül egyaránt válogathatunk. Az efféle késtartókban a kézzel kovácsolt kések is helyt kaphatnak, mivel úgy lettek kifejlesztve, hogy az eszközök ne sérüljenek benne. A kovácsolt kések nagyon értékesek, sokkal aprólékosabban készülnek, tehát magas minőséget képviselnek, ezért nagyon kell rájuk vigyáznunk.
Hol legyenek az egyéb evőeszközök?
A tompa késeket, kanalakat, villákat helyezhetjük a fiókba, egy olyan evőeszköz tárolóba, amelyben külön vannak fakkok a számukra. Az evőeszközök csoportosítva lényegesen átláthatóbbak és rendezettebbek, így nem kell hosszú percekig keresgélnünk kedvenc fakanalunkat.