Bútoraink karbantartásához számos olyan házi praktika létezik, ami megfelelő és kellően óvja őket a külső behatásoktól, így egyáltalán nem szükséges szennyeznünk környezetünket az egészségünkre káros vegyszerekkel. A természetes tisztítószerekkel is kiváló eredményeket érhetünk el.
Az egész folyamatot kezdjük azzal, hogy portalanítunk. Az autófesték kereskedésekben beszerezhetőek viaszos pormegkötő kendők, ezekkel érdemes eltávolítani a porszemcséket. Ennek hiányában egy kissé benedvesített pamut vagy gyapjú kendő is jónak bizonyul, de a mikroszálas kendő is óvja a bútorok felületeit. A mikroszálas kendőkre egyébként sem szabad vegyszert tenni, hiszen így alkalmazva roncsolják a szöveteket.
Milyen természetes szert használjunk?
Rengeteg természetes szer közül választhatunk, amiről már valószínűleg hallottunk is az a só, ecet, szódabikarbóna, citrom, bórax, glicerin, alkohol, de még a sör, tej, és némely olajok is alkalmasak a feladatra. Viszont figyelni kell, mert egyáltalán nem mindegy, hogy melyiket milyen felületre visszük fel.
Hogyan tisztítsuk a fa bútorainkat házilag?
Az ecetes és citromos vízzel könnyen eltávolíthatjuk a zsír, illetve tinta foltokat, de a felületet mindig töröljük szárazra. Tejfoltokat a bórax segítségével tüntethetünk el, a kellemetlen szagok ellen pedig használjunk forró ecetes vizet. Az antik bútorok tulajdonosainak jó tudnia, hogy a nyers tej alkalmas a szennyeződések eltávolítására és a bútorokat is fényesebbé varázsolja. A langyos sör remek megoldás a tölgyfából és a mahagóniból készült bútorok ápolása szempontjából. A konyhabútort szappanos szódás vízzel varázsolhatjuk újjá, amit a végén minden esetben töröljünk szárazra.
A szappanos langyos víz a laminált és a műanyag bútorok szempontjából is kiváló, az üveg dohányzóasztal tisztítására pedig sokan alkalmaznak citromlevet. A bőrfelületeken keletkezett zsíros szennyeződések eltávolításában nagy segítséget jelent a szódabikarbónás víz.