Két nyertese is volt idén az MWC-nek. A mobilpiac legnagyobb szervezeteként működő GSMA döntése alapján a Sony és a Samsung készülékei lettek a befutók.
Idén is megtartották Barcelonában a mobil világ legnagyobb seregszemléjét az MWC-t (Mobile World Congress). A rendezvényt évről évre egyre nagyobb érdeklődés övezi, ami érthető is, hiszen a mobil világban olyan ez, mint a filmeknél az Oscar gála. Rengeteg új készülék kerül itt bemutatásra, a legnagyobb gyártók pedig minden évben megvívnak egymással a szervező GSMA által kiosztott Global Mobile Awards díjakért. Hogy a filmes példánál maradjunk, míg az Oscaron a legjobb film díját övezi a legnagyobb érdeklődés, az MVC-n évek óta a legjobb mobiltelefonnak járó díjért folyik a legádázabb küzdelem.
2016 legjobb telefonja pedig…
Idén sem volt ez másként. Első körben a tavalyi év csúcsmobiljai léptek a szorítóba. A végső kalapba a Samsung tavalyi siker telefonja, a Samsung Galaxy S7 Edge, az Apple üdvöskéje, az Iphone 7 Plus, a Google első „önálló”(HTC-vel együttműködve tervezett) telefonja, a Google Pixel XL, a manapság a mobil piac 3. legtöbb készülékét értékesítő Huawei tavalyi csúcskészüléke, a P9, illetve a Motorola 2016-os újdonsága, a Moto Z kerültek. A győzelem végül a tavaly „kirobbanó” botrányuk ellenére a Samsungé lett az S7 edge-el.
Nézzük az idei év legjobbjait
Ebben a kategóriában a Samsung el sem indult, mindösszesen egy táblagéppel képviseltették magukat a rendezvényen. A legjobbnak járó címért versenyzők a következők voltak:
Sony, Sony Xperia XZ Prémium
A Japán gyártó már-már ikonikus Xperia sorozatának legújabb tagja a szintén nagyon erős Xperia XZ-t váltotta a cég palettájának élén.
Az Prémium jelzővel a cég arra utal, hogy itt bizony mindenből a legjobbat pakolták a hátul Gorilla Glass 5-el borított alumínium házba.
Az XZ prémiumnál valóban nem aprózták el a dolgokat, a telefon lelke a legújabb nyolcmagos Snapdragon 835 chip, megtámogatva egy Adreno 540 gpu-val és 4GB RAM-al. Az 5,5 colos, 4k HDR Triluminos kijelzőt is természetesen a legújabb, 5-ös Gorilla Glass védelem borítja. A 4k felbontású csúcs kijelző, hihetetlen, 801 ppi-s felbontása szemkápráztató részletességet és színűséget nyújt. Ami a tárhelyet illeti, a telefonban alapból 64Gb van, amit persze SD kártyával kedvünk szerint bővíthetünk. Hátul 19 megapixeles Motion Eye, elől 13 megapixeles kamerát helyeztek el a készüléken, mindezeket dedikált gombbal megtámogatva. A kamerák nagy újítása, hogy az XZ Prémium képes a világon elsőként lassított felvételek készítésére, mindezt akár 960 fps-el is. A mára már szinte alapnak számitó (ebben a kategóriában legalábbis) újlenyomat olvasót a tervezők a home gombba rejtették. A 3230 mAh-s akku már ismeri a Qualcomm Quick Charge 4.0 gyorstöltési módot is. Operációs rendszerként a készülék Android 7.1 Nougatot futtat.
Huawei, Huawei P10
A kínaiak már tavaly is nagyon magasra tették a lécet a király kategóriában. A P9 jött, látott és nagyon sok vásárlónál győzött is. Nem véletlen, hogy a Huawei ma már a piaci dobogó harmadik fokán áll, az Apple illetve a Samsung mögött.
A P10 pont ott kapott erősitést ahol kellett. Bekerült az optikai kép stabilizátor, javult a videofelvétel, és az erősebb hardvert is több memória támogatja. FullHD felbontású, 5.1 hüvelykes képernyőt kapott az idei P szériás újdonság, ami mögött a készülékben egy Snapdragon 960-as proci dolgozik a maga 8 (4×2,4 GHz Cortex-A73 + 4×1,8 GHz Cortex-A53) magjával. Ezt kiegészítettek még 64Gb belső tárhellyel, ami SD kártyával bővíthető, és 4 GB Rammal. Az energia ellátást pedig egy 3200MAh akkumulátor szolgáltatja.
A P9 tavalyi nagy dobása, a Leicával közösen fejlesztett duál kamera is tovább fejlődött kicsit. A 12 megapixeles kamerát hátul egy a részletekért felelős, 20 megapixeles monocrom kamerával támogatták meg. Előre egy szolidabb, 8 MP-es került. Más gyártókkal ellentétben a Huawei megtartotta a jó öreg 3,5-ös Jack csatlakozót, és az ujjlenyomat olvasó átkerült a home gombba.
Operációs rendszerként Android 7.0-t futtat a készülék, amire az EMUI 5.1-es felületet húzták rá.
LG, LG G6
Az LG új csúcskészülékét épp az MVC nulladik napján leplezte le a nagyközönség előtt.
G6 esetében a cég szakított a nem túl sikeres moduláris rendszerrel, és egy egészen meglepő újítással álltak elő. Új készülékükkel bevezették a 18:9-es képarányt, egy 5,7-es, QHD+ kijelzővel. Ennek felbontása 1440×2880 képpont. Az újítás előnye, hogy így akár két alkalmazást is futtathatunk egy kijelzőn párhuzamosan egymás mellett. Például mehet egy youtube videó, miközben játszunk vagy épp a netet böngésszük. A nagyobb kijelző ellenben nem jelent nagyobb telefont.
Ami a belsőt illeti, a G6 egy Qualcomm négymagos Snapdragon 821-es processzorral (2×2,35 GHz + 2×1,6 GHz) lett felvértezve. Belső memória tekintetében kapható 32,64 illetve 128 Gb-os változat is, amit SD kártyával bővíthetünk, és ehhez kapunk még 4GB RAMot.
Hátulra egy 13 megapixeles, duál kamerát integráltak az LG mérnökei, széles látószögű lencsékkel. A telefon, por- és vízálló, és speciális hőcső gondoskodik róla, hogy a G6 ne melegedhessen fel.
A belső operációs rendszer az Android 7.0-s verziója.
A közönség kedvenc, az új Nokia 3310
Az élő legenda idén új köntösbe bújt, ami eléggé megosztja a vásárlókat. Van, akinek tetszik és van, aki szerint túlságosan elrugaszkodtak a nagy elődtől.
A 2017-es felzárkóztató ráncfelvarrás eredményeképpen a telefon új kinézetet kapott, ami nem nagyon hasonlít a régi, mára már legendás elődéhez. A kijelző megnőtt (2,4 hüvelykes) és színes lett.
Hátulra került egy kamera is, de szerencsére itt sem szaladt el a ló a tervezőkkel, egy szolid, 2Mp-es egységet kapott az új 3310-es.
Szoftveres részt illetően a Nokia S30 operációs rendszerét futtatja a készülék, egy igen csak jól sikerült Opera Mini böngészővel, és természetesen felújított Snake játékkal.
És persze amire mindenki kíváncsi: Meddig bírja egy töltéssel? Nos, a Nokia szerint „akár 25 napot is”. Szóval nem kell félni, hogy esetleg egyik este, ha nem kerül fel a töltőre, másnap használhatatlan lesz.
A győztes végül a Sony Xperia XZ Prémium lett a GSMA zsűrije szerint. Mindenki döntse el maga, hogy egyet ért-e velük.